Nie trzeba zachęcać Polaków, aby w zimę przyjechali do Zakopanego. Jest to niemal obowiązkowy punkt do odwiedzenia w sezonie zimowym. Zakopane to zimowa stolica Polski -najważniejszy polski kurort, do którego przyjeżdżają goście z całego kraju. Święta, Sylwester, Puchar Świata w skokach narciarskich, ferie, czy wypady weekendowe – to czas, kiedy Zakopane jest oblegane przez turystów.
Bój o noclegi
Domki drewniane z bali i wszystkie inne miejsca noclegowe trzeba rezerwować już wczesną jesienią, jeżeli planuje się spędzenie Świąt lub Sylwestra w Zakopanem i okolicach. Zwlekanie z szukaniem noclegu na ostatnią chwilę może skutkować większymi cenami, a nawet brakiem wolnych miejsc i koniecznością przełożenia wizyty w górach na inny termin. Podhale jest zawsze pełne turystów. W zależności od pory roku można spotkać narciarzy, snowboardzistów, fanów wysokogórskiej wspinaczki, taterników, miłośników górskich wycieczek, rowerzystów.
Najpopularniejsze wyciągi narciarskie i trasy biegowe
Większość turystów wynajmujących domki góralskie z bali w okresie zimowym przyjeżdża do Zakopanego na narty. Część osób planuje zjazd z wyciągów, inni chcą podziwiać góry na nartach biegowych. Do najpopularniejszych wyciągów w Zakopanem należą: Nosal, Kasprowy Wierch, Gubałówka, Harenda, Polana Szymoszkowa. Przy każdym wyciągu działa szkółka narciarska. Przy ośrodku na Harendzie oraz przy górnej stacji na Gubałówce do dyspozycji turystów są Snowparki. Kolejny znajdziemy w Witowie. Snowparki to sprawdzone miejsca do freestyle’owej jazdy na nartach i snowboardzie. Znakomite warunki panują także na wyciągach na Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. Zakopane i okolice posiadają znakomite warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Na trasie Centralnego Ośrodka Sportowego pierwszeństwo mają trenujący sportowcy, a wstęp dla turystów jest płatny. Trasa biegowa na Równi Krupowej, położona jest niedaleko Krupówek i bardzo ceniona przez początkujących biegaczy. Biały Potok – to trasa zlokalizowana niedaleko Wielkiej Krokwi, o długości 5 kilometrów. Można na niej biegać krótsze kółka. Przepiękną trasą prowadzącą przez Dolinę Chochołowską jest Siwa Polana, ma 7 kilometrów długości. W Kościelisku znajduje się Ośrodek Biathlonowy ze świetnie przygotowaną trasą, gdzie dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia strzelnicy biathlonowej. Można również pobiegać w lasach, ale trzeba pamiętać, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie można schodzić z trasy.
Inne atrakcje
Zakopane to miejsce znane z organizowania kuligów. Zajmują się tym właściciele pensjonatów. Kuligi przeważnie kończą się pieczeniem kiełbasek na ognisku i zabawą w góralskim stylu, oczywiście przy góralskiej muzyce. Dla osób szukających ekstremalnych atrakcji niezapomnianym przeżyciem może być nurkowanie pod lodem. Takie nurkowanie wymaga przejścia szkolenia. Sprzęt jest bardzo ciężki, waży ok. 30 kilogramów. Jest to atrakcja polecana wyłącznie dla osób wysportowanych i najlepiej mających doświadczenie w nurkowaniu letnim. Jeżeli ktoś poczuje, że jest za zimno na górskie wycieczki, to nie musi siedzieć w pokoju, może wybrać się do MYSZOGRODU, fantastycznego miejsca, które wprawia dzieci w zachwyt. Myszogród to ponad tysiąc myszek żyjących w różnych bajkowych sceneriach,np: w domkach na drzewie, w pociągu, w gitarze. Wszystko ogląda się za dużych tafli szkła. Dzieci są bardzo zadowolone, nie chcą wychodzić z tego uroczego miejsca. Myszogród znajduje się na ul. Krupówki 81B. Ciekawą atrakcją, którą bez wątpienia można zobaczyć tylko w zimie, jest śnieżny zamek pełen tuneli, skrytych pomieszczeń i śnieżnych tronów, na których można usiąść. Położony jest obok Wielkiej Krokwi. Podobna budowla jest także w Białce Tatrzańskiej.
Zakopane to nie tylko skomercjalizowane Krupówki i Aqua Park, podobny do setek innych, jakie powstają w całym kraju. Będąc w tym mieście warto zobaczyć miejsca unikatowe jak choćby Góralski Ślizg pod Gubałówką, czy Śnieżny Labirynt na ulicy Piłsudskiego 38.