W gościnie u górali

W gościnie u górali

Zakopane to zimowa stolica Polski. Nie ma w tym określeniu nawet odrobinę przesady. W okresie zimowym do Zakopanego zjeżdżają tłumy Polaków i turystów zagranicznych. Wszyscy spragnieni gór i kontaktu z naturą. Sezon turystyczny w Zakopanem trwa cały rok. Góry zapraszają wiosną, latem, jesienią i zimą. Bez względu na porę roku nikt nie zazna nudy i zostanie ugoszczony zgodnie z góralską gościnnością.

Góralska gościnność

Górale słyną z gościnności. Dbają o turystów. Domki do wynajęcia w Zakopanem bez względu na cenę wynajmu są schludne, gustownie urządzone i bardzo przytulne. Turyści czują się jak w domu. Góralska kuchnia to kolejny powód, aby zawitać do Zakopanego. W stolicy Tatr niemal na każdym straganie można zakupić oscypek (ser z mleka owczego o charakterystycznym lekko słonawym smaku), przepyszny wędzony oscypek i bryndzę. Klasycznymi daniami są: pstrąg na maśle z oscypkiem, kwaśnica, pierogi z bryndzą, golonka po góralsku, krem z borowików, rydze smażone na maśle, placek ziemniaczany z gulaszem. Kuchnia góralska jest co prawda kaloryczna, ale dzięki temu idealna dla osób, które zgłodniały po białym szaleństwie lub górskich wycieczkach. Będąc w Zakopanem warto spróbować moskoli, czyli tradycyjnych placów ziemniaczanych pieczonych na blasze. Przygotowuje się je z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki, wody i soli. Nieco zapomniane na rzecz popularnych moskoli hałuski są kluskami z tartych ziemniaków, soli i mąki. Podaje się je z serem lub polane tłuszczem. Ciekawą ziemniaczaną odmianą są dziadki ze spryką. Ziemniaki gotuje się do miękkości, a pod koniec gotowania stopniowo dosypuje mąki, uważając, aby bryjka nie zrobiła się zbyt gęsta. Masę należy gotować jeszcze przez chwilę na wolnym ogniu, ubić tłuczkiem i uformować z masy małe kluski.

Tradycyjna drewniana chata

Możliwości noclegu w Zakopanem i w okolicach są nieograniczone: pokoje gościnne, pensjonaty, luksusowe hotele. Najbardziej cenione są tradycyjne drewniane chaty z bali z kominkiem w środku, który nie tylko daje ciepło, ale także tworzy przytulną atmosferę. Choć drewniane chaty z zewnątrz przypominają tradycyjne, góralskie domy, to wnętrze mają bardzo nowoczesne, wręcz luksusowe wyposażenie, łącząc tym samym tradycję z nowoczesnością. Górale zauważyli, że turyści poszukują miejsc kojarzących się z dawnymi czasami, przywołującymi jakieś rodzinne wspomnienia i dopasowali swoją ofertę do oczekiwań gości. Drewniane ściany, podłoga z drewna, drewniany stół i krzesła w połączeniu z kominkiem oraz nowoczesnym kompletem wypoczynkowym tworzą ciekawe połączenie tradycji z nowoczesnością. Kojarzą się z góralską gościnnością. Wnętrze jest przytulne, eleganckie i funkcjonalne. Odwołuje się do tak ważnej dla gospodarzy tradycji, a jednocześnie bardzo nowoczesne. Styl budownictwa wynika z warunków środowiskowych w górach i różni się od zabudowań w innych częściach kraju. Wyjątkowe kształty dachów góralskich domów jest jednym z wielu elementów, które przyciągają turystów w góry i czynią Tatry naprawdę wyjątkowym miejscem. Wynajem noclegów w drewnianych domkach z bali jest poszukiwaną usługą.

Wyższe ceny

Jest kilka okresów w roku, kiedy górale podnoszą ceny za wynajem noclegów w drewnianych domkach z bali i w każdych innych miejscach noclegowych. Najwyższe ceny za wynajem pokoju są w grudniu. Przebijają tradycyjne ceny nawet dziesięciokrotnie. Święta i Sylwester w górach najlepiej rezerwować kilka miesięcy wcześniej. Podobnie jest w przypadku pobytu w czasie konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi, który przypada najczęściej w połowie stycznia. Fani tego sportu, których w Polsce nie brakuje, muszą zarezerwować pokoje kilka tygodni wcześniej. Konkurs Pucharu Świata to wielkie święto w Zakopanem, które przeżywa wtedy prawdziwe oblężenie turystów.

Popularność Zakopanego trwa nieprzerwanie od końca XIX wieku. Nie zmieniły tego burzliwe karty historii. Zakopane zawsze było miejscem, w którym można było odpocząć od trudów codziennego życia i poczuć wielkość gór.