Przyjeżdżając na urlop do Zakopanego, turyści marzą o pięknej pogodzie, górskich wycieczkach lub szaleństwie na stokach. Niestety, pogoda czasami weryfikuje owe plany. Na szczęście miasto Zakopane ma bardzo bogatą ofertę atrakcji, które można zwiedzać w czasie, kiedy wyjście w góry byłoby nierozsądne i naraziło człowieka na ryzyko utraty zdrowia.
Najpopularniejsze zakopiańskie muzea
Aby zwiedzić zakopiańskie muzea nie trzeba brzydkiej pogody. Zakopane to miasto muzeów. Warto zobaczyć wystawy, aby poznać historię Podhala, sztukę, tradycję oraz najsłynniejsze osoby z tego regionu. Dzięki poznaniu historii Podhala można zrozumieć wyjątkowość tego regionu i naprawdę zafascynować się Tatrami. Muzea zakopiańskie mieszczą w budynkach, które spełniają wszystkie kryteria budowlanej sztuki góralskiej i są jej najpiękniejszymi realizacjami. Zakopane kojarzy się z Karolem Szymanowskim – kompozytorem, pianistą, pedagogiem i pisarzem. Jego muzeum mieści się w Wilii Atma. W Willi mieszkał w latach 1930-35 Karolo Szymanowski. Muzeum gromadzi pamiątki po kompozytorze, np.: odznaczenia, rekonstrukcję pokoju i liczne przedmioty pianisty. Jeżeli ktoś chce poznać ludową sztukę Podhala, powinien zobaczyć wystawę w Willi Oksza -która jest trzecim dzieła Stanisława Witkiewicza. Reprezentuje styl zakopiański. Willa Oksza jest filią Muzeum Tatrzańskiego. Tematyka wystaw obejmuje dwie epoki: Młoda Polska oraz dwudziestolecie międzywojenne. Wystawa “Artyści i sztuka w Zakopanem” obejmuje malarstwo, rzeźbę, grafikę, sztukę użytkową, fotografię. Wśród wystawianych artystów są: Leon Wyczółkowski, Wojciech Weiss, Jan Rembowski, Rafał Malczewski, Stanisław Gałka. Następne muzeum zakopiańskie, które warto zwiedzić to Willa Koliba. To pierwszy dom wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się tam Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Eksponaty to rzemiosło artystyczne w stylu zakopiańskim. Wcześniej omówione muzea są filiami Muzeum Tatrzańskiego. Ekspozycja na parterze ukazuje region od czasów prehistorycznych do II wojny. Część etnograficzna przedstawia wnętrze chaty góralskiej. Eksponaty pochodzą z II połowy XIX wieku. Ciekawa jest wystawa dotycząca życia codziennego górali. Na pierwszym piętrze znajduje się część przyrodnicza Muzeum. Trzecia część to ekspozycja dotycząca powstania i budowy geologicznej Tatr.
Straszny epizod historii Podhala
Mało kto wie, że w Zakopanem w czasie II wojny istniała katownia Gestapo. Mieściła się w pensjonacie Palace” – w którym zatrzymywali się między innymi Artur Rubenstein i Paweł Kochański. Katownia była przystankiem na drodze do obozów koncentracyjnych. Zginęło tutaj wielu Polaków i obcokrajowców. Po wojnie w budynku urządzono sanatoria Związku Byłych Więźniów Politycznych i Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, a później żłobek.
Obecnie w budynku prowadzi działalność pensjonat, a w przyziemiu mieści się Muzeum Walki i Męczeństwa – Katownia Podhala. Muzeum mieści się na ul. Chałubińskiego 7.
Oscypek – symbol Zakopanego
Wizyta na Podhalu to okazja, aby spróbować oscypka – sera z mleka owczego. Ciekawym muzeum zakopiańskim jest Muzeum Oscypka, w którym turyści mogą samodzielnie wyrobić swój serek w różnych kształtach: jelonka, owieczki, baranka i poczuć się jak prawdziwy juhas. W muzeum organizowane są pokazy wyrobu sera. W muzeum można zakupić oryginalne, certyfikowane oscypki z okolicznych bacówek oraz regionalne pamiątki i rękodzieło. Muzeum Oscypka mieści się na ul. Jagiellońskiej 28.
Zakopane to wspaniałe miejsce do poznawania kultury i historii Podhala. Miłośnicy sportu i sławnych ludzi będą zachwyceni Galerią Figur Woskowych, w której znajdują się rzeźby polskich skoczków,np: Kamila Stocha i Adama Małysza, aktorów (ekipy ze „Świata według Kiepskich”). Eksponaty znakomicie odwzorowują sławnych ludzi. Galeria zlokalizowana jest na ul. Krupówki 62. Jak widać Zakopane, oferuje atrakcje dla każdego turysty. Urlop w stolicy Tatr to gwarancja mile spędzonego czasu i pięknych wspomnień.