Blog

Start / Blog

Jak zachować się podczas burzy w górach?

Jak zachować się podczas burzy w górach?

Jak zachować się podczas burzy w górach?Burze są jednym z najczęstszych zagrożeń występujących w okresie wiosenno-letnim w Tatrach. Jak się zachować podczas wyładowań atmosferycznych, a przedewszystkim jak ich unikać? Należy pamiętać o tym, że najwięcej wyładowańatmosferycznych występuje w godzinach południowych i popołudniowych. Dlategoteż warto się poświęcić i wstać skoro świt, tak aby w godzinach najbardziejzagrożonych być już poniżej partii szczytowych i grani. Niezwykle istotną kwestią jest oczywiście sprawdzenie prognozy pogody przedwyjściem na szlak. W ten sposób możemy się dowiedzieć, na ile prawdopodobne jesttworzenie się komórek burzowych w danym rejonie i o której godzinie mogą się onetworzyć. Do tych informacji, a...

Kolor szlaku, a jego trudność.

Kolor szlaku, a jego trudność.

Wśród niektórych turystów tatrzańskich nadal panuje przekonanie, że kolor szlakuoznacza jego trudność. I tak dla wielu zielony to szlak prosty, czerwony średni, aczarny to wyprawa po śmierć dla szaleńców. W rzeczywistości nigdy tak nie było, tojeden wielki mit!Jakie zatem mają znaczenie kolory szlaków turystycznych? Czy możemy się nimijakoś sugerować? Oczywiście, że tak! 🙂 Przede wszystkim kolory szlaków – podstawowy znak informacyjny w górach składasię z trzech poziomych pasków, przy czym paski zewnętrze są koloru białego,natomiast pasek środkowy – w kolorze szlaku, czyli w kolorze czerwonym,niebieskim, zielonym, żółtym lub czarnym.Zgodnie z instrukcjami PTTK szlaki muszą zaczynać się w centrach miejscowości lubprzy przystankach...

Śwarne, eleganckie domki

Śwarne, eleganckie domki

Górale mają swoją odrębną kulturę -język, obyczaje, kuchnię, sztukę, budownictwo i muzykę. Odmienność kulturowa Podhala przyciąga turystów z całej Polski. Górale udowadniają, że inność to coś ciekawego, wartego poznania. Są otwarci, chętnie pokazują swoją piękno swojego regionu i kultury. Turyści przyjeżdżają na Podhale, aby pojeździć na nartach, zdobyć wybrane tatrzańskie szczyty, zwiedzić tatrzańskie doliny, obejrzeć najważniejsze muzea i zabytki oraz posmakować oscypka, kupić drewnianą ciupagę lub okrągły, drewniany obraz z widokami Zakopanego.

Atrakcje na niepogodę – zakopiańskie muzea

Atrakcje na niepogodę – zakopiańskie muzea

Przyjeżdżając na urlop do Zakopanego, turyści marzą o pięknej pogodzie, górskich wycieczkach lub szaleństwie na stokach. Niestety, pogoda czasami weryfikuje owe plany. Na szczęście miasto Zakopane ma bardzo bogatą ofertę atrakcji, które można zwiedzać w czasie, kiedy wyjście w góry byłoby nierozsądne i naraziło człowieka na ryzyko utraty zdrowia.

W gościnie u górali

W gościnie u górali

Zakopane to zimowa stolica Polski. Nie ma w tym określeniu nawet odrobinę przesady. W okresie zimowym do Zakopanego zjeżdżają tłumy Polaków i turystów zagranicznych. Wszyscy spragnieni gór i kontaktu z naturą. Sezon turystyczny w Zakopanem trwa cały rok. Góry zapraszają wiosną, latem, jesienią i zimą. Bez względu na porę roku nikt nie zazna nudy i zostanie ugoszczony zgodnie z góralską gościnnością.

undefined