Śwarne, eleganckie domki

Śwarne, eleganckie domki

Górale mają swoją odrębną kulturę -język, obyczaje, kuchnię, sztukę, budownictwo i muzykę. Odmienność kulturowa Podhala przyciąga turystów z całej Polski. Górale udowadniają, że inność to coś ciekawego, wartego poznania. Są otwarci, chętnie pokazują swoją piękno swojego regionu i kultury. Turyści przyjeżdżają na Podhale, aby pojeździć na nartach, zdobyć wybrane tatrzańskie szczyty, zwiedzić tatrzańskie doliny, obejrzeć najważniejsze muzea i zabytki oraz posmakować oscypka, kupić drewnianą ciupagę lub okrągły, drewniany obraz z widokami Zakopanego.

Inny świat

Kiedy wjeżdżamy na tereny górskie, to pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest różnica w wyglądzie domów. Góralskie domy z bali, często na murowanych lub kamiennych podmurówkach, o spadzistych dachach to typowa architektura góralska. Tradycyjnie domy góralskie składały się z dwóch izb i budowano je z świerkowych lub jodłowych bali, miały małe okna usytuowane na stronie południowo-wschodniej, co zapewniało lepsze nasłonecznienie i doświetlenie izb. Wysokie oraz spadziste dachy pokryte gontem zapobiegały gromadzeniu się dużych ilości śniegu i chroniły budynki przed zawaleniem się pod ciężarem białego puchu. Budowanie pensjonatów i willi zapoczątkował Stanisław Witkiewicz, którego inspiracją były góralskie domy z bali. Cechy charakterystyczne góralskich domów to: drewniane ściany z bali, spadziste dachy i podhalańskie zdobienia. Domy góralskie przeszły niewielką metamorfozę – zaczęto budować tarasy i balkony od strony frontu, które podpierano belkami.

Nowoczesne domy góralskie

Współcześnie budowane domy z bali powstają także z myślą o turystach. Z zewnątrz odzwierciedlają tradycyjne podhalańskie budownictwo. Wnętrze jest urządzone nowocześnie. Składa się z salonu z aneksem kuchennym, kilku sypialni (pokoi) i łazienki. Sypialnia jest wyposażona w podwójne łóżko i komodę. Jest to miejsce przytulna. Salon często połączony jest z aneksem kuchennym i częścią jadalną. W salonie ustawiony jest duży narożnik lub inny komplet wypoczynkowy. Goście mają dostęp do telewizji i internetu. W kwestii doboru dekoracji: sztuka regionalna lub współczesna panuje pełna dowolność. Pokoje malowane są najczęściej w neutralne barwy: biały lub pastelowe kolory. We wnętrzu domu jest wiele drewnianych elementów, np.: schody na piętro, stoły, krzesła, co podkreśla ich podhalański klimat. W domkach do wynajęcia w Zakopanem do dyspozycji gości są: płyta indukcyjna lub inny rodzaj kuchenki, komplet garnków, talerzy, kubków, łyżki, widelce, noże, zlewozmywak, czajnik bezprzewodowy, telewizor, internet, taras, meble, a na zewnątrz parking i miejsce do grillowania lub miejsce na ognisko. Współczesny góralski domek do wynajęcia jest śwarny, czyli elegancki, szykowny, ładny, piękny, zadbany, wręcz zaprasza turystów do zamieszkania i pobytu w górach. Turysta mieszka w komfortowych warunkach, a jednocześnie odczuwa fantastyczny klimat góralskiej tradycji.

Budownictwo ponadczasowe

Góralskie budownictwo przetrwało próbę czasu, nie zmieniło się wiele od czasów Witkiewicza, który przeniósł styl budowania góralskich chat na budynki luksusowe. Budownictwo góralskie jest uwarunkowane warunkami klimatycznym oraz przywiązaniem górali do tradycji i chęcią budowania pomostu między dziedzictwem swojego regionu a nowoczesnością i wygodą, której oczekują turyści. Przybysze zauważyli, że dla górali obyczajowość jest wartością, którą chcą pokazać turystom. Góralskie domki z bali przetrwały zawieruchy historii i są ponadczasowe. Zawsze wyglądają wspaniale i znakomicie komponują się z górami.

Warto wspomnieć, że góralskie domy z bali są stawiane nawet poza Podhalem, zwłaszcza w pobliżu lasu i pięknych naturalnych okoliczności przyrody. Góralskie domki z bali to znakomity pomysł na wynajęcie pokoju/całego domku na weekend, ferie, czy urlop. Bez względu na to, czy wynajmujemy domki w centrum Zakopanego, czy na obrzeżach miasta, to mamy pewność najwyższego poziomu usługi. W Zakopanem i w okolicach jest tak wiele atrakcji turystycznych, że nawet tygodniowy pobyt do za mało, aby poznać Tatry.